UYAP Sistemine Nasıl Kayıt Olunur?

UYAP nedir? Diye soran kişiler için sistem hakkında kısa bir bilgi vermemizin ardından vatandaşlar için olan UYAP vatandaş girişi nasıl yapılır konusunda bilgi vereceğiz. UYAP sistemi yargı konularında avukatların ve vatandaşların bilgi edinmesini kolaylaştıran devlet portallarından bir tanesidir. Hakkınızda açılmış bir dava olup olmadığı, mevcut davanızın durumu hakkında bilgileri UYAP sistemi üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Bu sistem üzerinde birkaç tane portal bulunmaktadır. Bunlar, vatandaş portalı, kurum portalı, e-satış portalı, avukat portalı, bilirkişi portalı, SMS bilgi sistemi portalıdır. UYAP üzerinde bulunan bu portalllara ulaşabilmek için burayı tıklayarak UYAP sayfasına ulaşabilirsiniz. Burada bulunan protallar arasından hangisine giriş yapmak istiyorsanız portallar bölümünden seçerek portal sayfasına ulaşmanız mümkün olacaktır. UYAP vatandaşı portalı girişi için seçim yaptığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

UYAP vatandaş giriş ekranı

 

Bu ekranda e-devlet şifresi ile sisteme giriş gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet şifresi hakkında detaylı bilgi edinmek için e-devlet sistemine nasıl üye olunur? isimli yazımızı okuyabilirsiniz. UYAP’a kimler girebilir? Sorusunun cevabı da kendi portalını seçmesi halinde tüm kişilerin UYAP’a giriş yapabileceği olarak verilebilir.